Smutné smetné koše

Autor: Zora Pauliniová | 8.7.2009 o 9:04 | Karma článku: 13,83 | Prečítané:  4487x

Žlté, zelené, červené, modré, strieborné i čierne. V Bratislave je ich niekoľko tisíc a mohli by vyzerať veselo a čisto. Vyzerajú však otrasne - sú zničené, spálené, rozbité a preplnené, niekedy dokonca nebezpečné. Niekde zavadzajú, inde zase chýbajú a tak sa stávajú  smetným košom  naše ulice a námestia.

Niektoré z tých krajších pohľadov: smetné koše sú celkom zachovalé a väčšina odpadkov je v nich a nie okolo.

zlty_kos.jpg

namestie_slobody_2.jpg

O žlto - červené koše na zastávkach MHD sa stará Dopravný podnik. Na 1200 zastávkach je ich podľa hovorcu DPB 500 až 600. Tie na hlavných trasách sa vysýpajú denne, v okrajových lokalitách 2 x týždenne. Opravu košov zabezpečuje DPB sám a výmenu je schopný zrealizovať za 1 až 2 týždne.

kramare.jpg

Ako vidno, na Račianskom mýte, jednej z hlavných križovatiek, frekvencia vysýpania nestačí...

racko.jpg

Typy košov sa striedajú nielen po mestských častiach, ale aj po uliciach alebo konkrétnych lokalitách -

zeleny_kos.jpg

v areáli Vojenskej nemocnice  nájdete zaujímavý relikt 90-tych alebo 80-tych rokov.

vojenska_nemocnica_1.jpg

Neviem, kto rozhoduje o umiestnení smetných košov, ale  na mnohých miestach človek žasne, čo bolo zámerom. Na spodnej časti Námestia slobody je kôš umiestnený priamo pri prechode,

kolarovo_namestie.jpg

na Kollárovom námestí pred budovou Park One je v podstate nevyužívaný: na chodníku málokedy parkujú menej ako 3 rady áut vedľa seba a komu by sa ku košu chcelo zachádzať a potom sa spomedzi áut vymotávať?

kollarovo_namestie_2.jpg

Horná časť Šancovej ponúka typický príklad funkčnosti peších trás: jednu časť zaberá zastávka MHD, druhú kôš. (Samozrejme, že sa dá obísť, nevadí, že doprava vyčnieva tvrdý drát).

sancova_mhd_5.jpg

sancova_mhd_2.jpg

Námestie slobody: ten pán nemá podvýšku, to kôš je umiestnený tak vysoko, že by doň dieťa nedočiahlo.

namestie_slobody.jpg

Štefanovičova: kôš otočený namiesto k chodníku k eletričkovej trati, takže kto by doň chcel odhodiť smeti, musí pošliapať trávnik.

stefanovicova.jpg

Rôznorodé sú aj spôsoby uchytenia košov. Od drátkovania

kollarovo_drat.jpg

cez jemné zavesenie

racianska.jpg

až po voľné položenie.

hnedy_kos.jpg

kollarov_padnury_kos.jpg

Na všetkých odfotených miestach však koše ešte stále sú. Horšie je, keď odkladáme špinu a odpad kdekoľvek, kde sa nám to hodí a keď to  ľudia tolerujú.

Niekoľko rokov je nedbalo pohodená kopa štrku na peróne stanice Bratislava Vinohrady,

stanica_vinohrady.jpg

stavebný odpad sa reprezentatívne vyníma na trávniku pred Ministerstvom financií na Štefanovičovej ulici,

stefanovicova_ministerstvo.jpg

alebo na Gorkého ulici. Kontejnery dokonca často plávajú nad hlavami chodcov na ramene žeriavu bez akéhokoľvek zabezpečenia.

gorkeho_1.jpg

Nevyprázdnené kontejnery (ktoré má vysýpať OLO)  poslušne obložíme fľašami - čakateľkami alebo niečím iným

budysinska.jpg

kontejnery.jpg

a bez problémov zaberieme na niekoľko mesiacov chodník na Sliačskej - čo na tom, že tadiaľ vedie turistická či pešia trasa a ľudia musia obchádzať stavebný materiál po ceste.

sliacska.jpg

Sťažujeme si na nedostatok ihrísk a športovísk? Asi to nie je také hrozné, pretože ináč  by ihriská na Záhrebskej alebo pri Bernoláku nevyzerali tak, ako vyzerajú.

ihrisko_zahrebska.jpg

bernolak.jpg

Podobne je to s námestiami: kľúčové priestory mesta, ktoré by mali byť výkladnými skriňami zapraceme betónovými skružami (lebo raz za čas sú voľby a komunálni politici sa predsa musia niekde propagovať), ako je to na Námestí slobody,

nam_slobody_3.jpg

alebo pre istotu - ako na Šafárikovom námestí - vytrháme lavičky a temer pred univerzitu inštalujeme provizórne igelity.

safarikovo_2.jpg

safarikovo.jpg

S novou výstavbou nastupuje nový dizajn. Nechcela by som vidieť, čo by hrany koša spravili so spánkami človeka, ktorý by sa tu potkol. Koše sú súčasťou "mestského bulváru" na Karadžičovej ulici, pred CBC1.

karadzicova.jpg

Dizajnérsky úplne nevhodné sú aj koše na Obchodnej ulici - nekorešpondujú s charakterom ulice, podnecujú k vandalizmu a priam vyzývajú k polepeniu plagátmi. Nakoniec, možno to bol účel?

obchodna.jpg

obchodna_2.jpg

Reliktom predstavy, že mohutné koše odolajú vekom sú sivé betónové monolity.

monolit_2.jpg

Možno to tak naozaj je. Smetné koše a špina v uliciach ma môžu naštvať , ale najviac ma dojíma  statočný smetný kôš na Dulovom námestí, pri ústí Košickej ulice, ktorý vzdoruje každému ročnému obdobiu. Pevne stál na svojom mieste a plnil svoju úlohu v zime,

dulovo_nam_januar.jpg

na jar,

dulovo_nam_1.jpg

dulovo_nam_maj.jpg

i v lete,

dullovo_jun.jpg

za dňa i v noci.

dullovo_jun_2.jpg

Niekedy si myslím, že už to nemôže vydržať, že sa každú chvíľu rozsype na kúsky, ale vždy znovu a znovu ho niekto naplní a potvrdí tak jeho dôležitú rolu - a znovu a znovu ho nachádzam vysypaný.

dullovo_namestie_1.jpg

Posledný obrázok je zo včera...

dullovo_jul.jpg

 


 

Stačilo by, keby bola čistejšia, povedal mi niekto o Bratislave. Cesta je veľmi jednoduchá: umiestňovať koše tak, aby neboli prekážkou, ale pomocou pre okoloidúcich. Pravidelne koše vysýpať a ak sú zničené, opraviť alebo vymieňať. Dôsledne kontrolovať tých, ktorí si robia z verejných priestorov smetisko.

 

Ďakujeme, že si po sebe upracete. Aj maličkosti môžu byť dôležité, hovorí nápis na mnohých miestach Helsínk.  Najbižší smetný kôš nie je tak ďaleko.  Samospráva v Helsinkách učí zodpovednosti svojich občanov, ale hlavne sama vytvára podmienky preto, aby bolo mesto čisté.

Ani v  Bratislave výzva občanom nestačí: je to samospráva a jej organizácie, ktoré majú v rukách možnosti urobiť verejný priestor čistým. A môžete to chápať aj viac než jedným spôsobom...

helsinki.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?