reklama

Lowell: Neha a tvrdosť industriálu

- Videl si Kablo?...prislo mi fakt smiešne, keď sa niekto tvári, že tá stará polorozpadnutá ošarpaná barabizňa je pamiatka.-

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

- Kablo bolo ošarpané, ajmlyny. Ale vždy sa s tým dá čosi vymyslieť. ...no je jednoduchšie tozbúrať azaradiť sa do šedého priemeru, ako byť v niečom originálny... (Z diskusie k článku Mestá prichádzajú o pamiatky).

Obrázok blogu

Mesto na rieke - fenomén sám o sebe.

Keď sa ma ľudia pýtajú, prečo sa snažíme zachrániť technické pamiatky, vždy poviem: lebo viem, že to inde ide. Od mlynov po teplárne či huty, od drobných manufaktúr po veľké komplexy, od skladísk po železničné výhrevne, od romantických stavieb po funkcionalistické budovy - v Amerike, Anglicku, Nemecku, Francúzsku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, v Čechách - tam všade a inde nájdete príklady zachovanej, obnovenej a využívanej industriálnej architektúry. Dnes ako inšpiráciu prinášam príklad mesta, ktoré je s industriálom bytostne zviazané.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mesto Lowell leží naseverovýchodnom pobreží USA, len pár kilometrov od Bostonu. Kedysi dávno vzniklo narieke Merrimack a postupne sa okolo nej rozrastalo. V 19. storočí tustáli desiatky, možno stovky dielní, textilných manufaktúr a papierenskýchtovární. Rieka ako cievna sústava prerástla do kanálov s plavebnýmikomorami; po koľajniciach jazdila parná železnica a električky.Do mesta prúdili celé generácie prisťahovalcova svoje súkromné dejiny tu začali písať tisícky nových rodín a stovkykomunít. Spolu s rozvojom priemyslu tu vznikali inovácie, rodilo sa robotnícke hnutie, svoje práva začali presadzovať ženy. V tom čase druhé najväčšie mesto USA nazývali americkým Manchestrom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Elegantné Boott Mills, bývalá textilka. Dnes je na jednej strane živé múzeum, na druhej strane luxusné bývanie v loftoch. Kontrast nájdete v minulosti: zneužívanie detskej práce.

Obrázok blogu

Dn

Rozvoj Lowellu bol dlhý a trval desiatky rokov, ale rozmach priemyselnej výrobyv iných krajinách s lacnou pracovnou silou zaútočil na jeho blahobyta priemysel začal stagnovať. V druhej polovici 20. storočia čelilomesto zásadnej otázke: ako zastaviť úpadok; na čom postaviť víziu ďalšiehorozvoja mesta... Osvietení predstavitelia mesta prišli s nápadom využiťto, čoho mal Lowell najviac: továrne, priemyselné budovy a technicképamiatky. V roku 1978 ho vyhlásili za prvý Národný historický park v USA, pretože jeho história, jehopamiatky i urbanizmus sa stali dôležitým svedectvom doby,v ktorej sa mesto rozvíjalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Keby bol Lowell naSlovensku, nazvali by sme ho priemyselnou pamiatkovou rezerváciou. Industriálnycharakter ovláda celé mesto – hodiny tu môžete blúdiť po uliciach s tehlovými budovami a celé dnitráviť v galériách, múzeách, na kanáloch a rieke. Lowell neponúka lenpamiatky v tradičnom poňatí; nie všetky budovy sú jedinečnýmiarchitektonickými dielami. Tu je cenná duša miesta, odkaz doby, inšpiráciadejinami a učenie sa skúsenosťami. Možno by niektorí naši pamiatkárizalamovali rukami, čo si to v Lowelli dovolili chrániť – ale mesto akocelok a inšpirácie, ktoré prezentuje sa stali pre mňa jednouz najsilnejších amerických skúseností.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pamiatky, umenie, ekonomika, marketing...

Za znovuzrodením Lowellustojí predovšetkým vízia jeho rozvoja – vízia komplexného využitia industriálnehobohatstva, ktoré malo historické sídlo zmeniť na sídlo 21. storočia, ale so zachovaním pamiatkových hodnôt. VyhlásenieLowellu za Národný historický park však nestačilo – dôležité bolo, aby do mestaprišli ľudia, turisti...

Aby mesto ožilo, samosprávasa rozhodla experimentovať a využiť spoluprácu s výtvarníkmi. Ako ichvšak pritiahnuť? Prvým krokom bolo propagovať Lowell ako mesto, otvorenéexperimentom a umeniu, druhým zabezpečiť umelcom podmienky. Samospráva sapreto rozhodla investovať do rekonštrukcie bytov, loftov, ateliérov a galérií.

Umelci, ktorí prišli, napríklad tí, ktorí sa združovali okolo galérieRevolving Museum začali svojimi dielami oživovať ulice, viesť stretnutia pre detia mládež, ale aj tzv. Open Studios pre dospelých. Priestory centra dnes slúžiaaj pre komunitné stretnutia a výstavy – múzeum jetotiž umeleckou organizáciou s motom„Vytvárať priestor pre umenie a komunitu“.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Manažment národného parku sa rozhodol prezentovať mestoako celok, nielen ako izolované budovy, pospájané cestami. Preto pre turistovpripravili plavbu na člnoch a historické jazdy na starých električkách i vozňoch, ťahaných parnými lokomotívami, samozrejme so sprievodcami (interpretors),ktorí na priblíženie dobovej atmosféry využívajú veľké fotografie, umožňujúceporovnanie toho istého miesta „kedysi a dnes“. Zážitok návštevníkov jeumocnený nielen fyzickou skúsenosťou (plavba na lodi, jazda historickým vlakom čielektričkou), ale aj emocionálne, dotykom histórie...

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Múzeá ponúkajú zaujímavé„vzdelávacie produkty“ nielen pre základné a stredné školy v Massachusets,ale v celých USA. Realizuje ich Centrum priemyselnej histórie Tsongas v spolupráci s univerzitou v Massachusets a ročne sa na nichvystrieda vyše 50 000 učiteľov a študentov. V živom textilnom múzeu hučiace stroje vyrábajú látky, študenti a učitelia zažívajú interaktívne dielne, v ktorých sa učia porozumieťzmene Ameriky z poľnohospodárskej na priemyselnú krajinu, hovoriao osudoch prisťahovalcov, umožňujú deťom vyskúšať si tvrdú prácuv manufaktúrach, ukazujú im súvislosti medzi priemyslom, vykorisťovaníma právami robotníkov alebo prezentujú tému objavov či využívania vodnej sily. Pre školy sú k dispozícii fotografie, prípadové štúdie, testy i celé metodicky postavené hodiny.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Postav si svoje mesto - jednoduchá aktivita, na ktorej sa deti učia porozumieť územnému plánovaniu a ochrane hodnôt mesta.

Obrázok blogu

Hra na manufaktúru. Začína sa pomaly, potom sa zrýchľuje a prepúšťa. Hádky s bossom nie sú výnimkou... Zaujímavé je prežiť si na vlastnej koži "pásovú výrobu" a jej zrýchľujúce sa tempo; pocit, že ste len jedným kolieskom...

Obrázok blogu

Deti sa učia o textilnom priemysle , ale aj o tom, ako sa tvorí cena produktu, ako sa na výrobné náklady nabaľujú ďalšie a ďalšie marže; dozvedajú sa o hodnotení práce či "fair trade" prístupe.

Obrázok blogu

Aké je to byť imigrantom a čakať na víza? Deti a študenti skladajú príbehy z predmetov, ktoré objavili v kufríkoch a krabiciach a píšu príbehy svojich rodín. Čoraz viac sa namiesto "melting pot" prístupu (Amerika je taviaci sa kotol národov, v ktorom sa rozpúšťajú všetky odlišnosti) uplatňuje prístup reflektovania vlastnej - rôznorodej - histórie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu



Obrázok blogu


V Lowelli nie súmarketingové aktivity izolované. Všetky múzeá, galérie a kultúrnecentrá sa dohodli na spolupráci, vychádzajúc z názoru, že turistu z jednejgalérie možno pritiahnuť do druhej a potom ho treba nakŕmiť. Mesto začalo byť známe akomesto kultivovaného trávenia voľného času s umením as priateľmi. Pod sloganom „Prídite do Lowellu, objavte svet“ organizujemesto pravidelne dni umenia, tanca, hudby, tvorivých dielní, osobitých kulinárskychzážitkov a rodinnej zábavy či folkových a husľových koncertov.

Obrázok blogu

Návšteva Lowellu jejedinečným zážitkom. Kedysi priemyselné štvrte žijú v tesnom susedstve škôl. Ulice oživilivýtvarné diela, ktoré podobne ako múzeá priťahujú pozornosť turistov – ročneich sem príde 700 000. Lowell však nie je skanzenom, ale živým mestom,ktoré našlo spôsob, ako spojiť históriu so súčasnosťou a budúcnosťou,umenie s priemyslom a zachovanie pamiatkových hodnôts ekonomickým rozvojom...

Foto dievčatka pri okne: http://www.shrewsbury-ma.gov/schools/central/curriculum/

Fotky 7, 9, 10, 13, 14 - Zoltán, Ida

Zora Pauliniová

Zora Pauliniová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pozerám sa na svet a nechávam sa inšpirovať. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaSamosprávaVerejné priestoryTrendy v riadení a rozvojiPamiatky a interpretáciaObčianska participáciaFotkyReflexiePekné chvíleMobilitaArchitektúra

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu