Búrajte pamiatky. Nič sa vám nestane.

Autor: Zora Pauliniová | 12.12.2007 o 9:51 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  7165x

Ešte nikdy sa mi nepísal článok tak ťažko. Tí, čo mali konať, nekonali, alebo konali neskoro. Tí, čo nemali konať, konali protiprávne.

Práve búrajú Kablovku.

Konečne, povedia si zástancovia Skyscraper City, veľkej ilúzie o tom, že ak Bratislavu zastaviame výškovými budovami, narastie aj jej význam.

Bože, povedia si tí, ktorí rozumejú hodnotám tohto územia na viacerých úrovniach - historickej, spoločenskej, urbanistickej i technickej.

Kablovka nie je komplexom náhodne postavených budov. Je príkladom urbanistickej štruktúry, kde sa postupne vrstvili výrobné, riadiace i dopravné funkcie, je odkazom na kus histórie, spojený s priemyslom, inováciami i životom robotníkov nášho mesta. Feiglerova kotolňa, jedna z troch budov, navrhnutých na zápis do zoznamu pamiatok je príkladom tradičnej industriálnej architektúry s vyváženou kompozíciou, remeselne zvládnutým detailom a zaujímavým tehlovým tvaroslovím - lizénami (náznakmi plochých stĺpov), rímsami či vežičkami. Už na prvý pohľad ponúka niečo klasické, hodnotné a pritom zanedbané...

kablo.jpg

Je, vlastne bola. Začiatkom júna 2007 získala firma HB Reavis búracie povolenie na 14 objektov (nie na všetky). V súčasnosti je areál Kablovky veľkým búraniskom okrem pár zostávajúcich objektov...

google.jpg

Vďaka iniciatíve Fakulty architektúry spracoval v lete Pamiatkový úrad návrh na zápis do Ústredného zoznamu pamiatok a prvýkrát ho poslal na Ministerstvo kultúry 12. 9. 2007; kvôli administratívnej chybe sa musel návrh opraviť a MK ho opäť prijalo 3. 10. 2007. Návrh sa nesnažil zachrániť všetko - z viacerých objektov boli navrhnuté na pamiatkovú ochranu už len tie tri, na ktoré ešte nemal investor búracie povolenie. Jednalo sa o objekty kotolne s komínom a lanovne.

Čo urobil investor

Investor porušil zákon - okrem stavieb, na ktoré mal asanačné rozhodnutie, bez povolenia zbúral stavbu - komín, ktorý bol navrhnutý na zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok. Napriek tomu, že vedel, že patrí medzi objekty navrhnuté na zápis. Napriek tomu – čo je ešte dôležitejšie – že vedel, že platí stavebný zákon, ktorý hovorí, že na odstránenie stavby treba povolenie. Pokuta za porušenie stavebného zákona v tejto časti je zrejme dostatočne nízka (maximálne 2 milióny, dolná hranica 0), aby stálo za to riskovať protiprávne konanie. A nakoniec, kto vie či a kedy ju dostane...

Vyzerá to, že investor sa zakrýva. Strážna služba, ktorú kontaktovala privolaná hliadka mestskej polície tvrdila, že nemajú kontakt na vedúceho stavby – čo znie neuveriteľne v situácii, keď prebiehajú búracie práce. Aj statický posudok, ktorým investor zdôvodňoval zbúranie pamiatky, predložil podľa poslanca Ivana Bútoru až post festum – po zbúraní.

Investor ohrozuje aj ďalšiu pamiatku, pretože búranie stavby s pomocou mechanizmu s hydraulickými kliešťami vyvoláva také dynamické rázy, ktoré môžu poškodiť navrhované stavby, ktoré sú v tesnej blízkosti . Príliš to pripomína prípad historických Nitrianskych mlynov, z ktorých vďaka iniciatívnemu investorovi nezostalo nič.

buranie_3.jpg

buranie_4.jpg

Čo urobilo ministerstvo

Ministerstvo malo po podaní návrhu začať správne konanie. Keby ministerstvo správne konanie začalo, pamiatky by boli predbežne chránené. Zatiaľ neurobilo nič na reálnu záchranu navrhovaných pamiatok a vyzerá to, že viac ako v súlade so svojou misiou konalo v súlade so záujmami investora.

Podľa informácií z viacerých strán zvolalo ministerstvo predbežné rozhovory, ktorých sa zúčastnili predstavitelia Starého Mesta a firmy HB Reavis. Po týchto rozhovoroch svoju aktivitu prerušilo a správne konanie do dnešného dňa nezačalo. „Žiadosti o zápis pamiatok nám chodia na poslednú chvíľu,“ povedal mi Pavol Ižvolt zo Sekcie kultúrneho dedičstva, ktorý návrh vybavuje: “Investor v prvom kole kontaktuje Krajský pamiatkový úrad, aby zistil, či stavby, o ktoré sa zaujíma, nie sú pamiatkovo chránené. Medzitým sa nám ozve niekto, kto chce pamiatku zachrániť, no my sme už viazaní krokmi, ktoré boli podniknuté (Pozn. autorky: Koho krokmi je MK viazané - investora?) . Návrhov je veľmi veľa a z našej strany je už neskoro.“

Nie je neskoro, kým pamiatka stojí; nie je neskoro ani teraz.

Staromestskí poslanci riešili na zasadnutí územnoplánovacej komisie otázku záchrany Kablovky i otázku protiprávnej asanácie. Poslankyňa Soňa Párnická privolala na miesto búrania hliadku mestskej polície, poslanec Ivan Bútora začal zisťovať situáciu na stavebnom úrade a na ďalších inštitúciách - až vtedy sa vlastne ukázalo, že ministerstvo nekonalo.


Čo treba spraviť

Ministerstvo by malo bezodkladne začať správne konanie vo veci vyhlásenia navrhnutých pamiatok. Aj keď nie sú ministerskí úradníci viazaní žiadnym termínom, od 3. októbra , kedy bol návrh podaný, uplynulo dosť času, aby sa tak stalo. Ministerstvo kultúry by malo predovšetkým napĺňať svoju misiu a nechať investorov, nech svoje záujmy obhajujú sami.

Mestské časti s mestom Bratislava a v spolupráci s pamiatkarmi, Fakultou architektúry STU a občianskymi združeniami (ochranármi, umelcami...) by mali pripraviť spoločnú stratégiu záchrany industriálneho dedičstva Bratislavy. Tí, čo sa trochu orientujú v svete architektúry, vedia, že imidž mesta, jeho veľkosť a autenticita či genius loci nevznikne prebudovaním územia stavbami bez identity . Existujú stovky miest, ktoré ukazujú, že industriálne stavby sa dokážu stať plnohodnotnou a atraktívnou súčasťou živého mesta s novými funkciami.

Mnohé industriálne stavby v Bratislave ešte stoja. Nie sú zatiaľ chránené, ale zároveň nie je na všetky z nich vydané búracie povolenie. Ešte stále nie je neskoro...

V Amerike sa niektoré mestá stávajú celé "industriálnymi rezerváciami".

lowell.jpg

V americkom meste Lowell bola jedna časť textilnej továrne prerobená na lofty - luxusné byty, druhá sa stala atraktívnym múzeom, kde sa deti z celej krajiny chodia učiť o priemyselnej revolúcii, emigrácii a ľudských právach...

lowell_2.jpg

Aj textilná továreň v Lipsku sa stala miestom, kde si možno kúpiť krásny byt.

leipzig.jpg

Foto: Zora Pauliniová, Marián Paulini

 

Doplnené 14. decembra: Odpoveď od ministerstva kultúry, v akom štádiu je správne konanie o vyhlásení Kablovky za pamiatku.

Reply.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Únia Londýnu: Nevťahujte nás do brexitu, my sme svoju úlohu splnili

Britský parlament dohodu o odchode asi nestihne schváliť načas.

V anglickom Essexe našli v kamióne 39 tiel, vodiča zatkli

Polícia sa snaží obete identifikovať.


Už ste čítali?