reklama

Aktívni občania? Zbavme sa ich...

Ak má niekto iný názor, treba ho zastaviť. Ak niekto trvá na dodržiavaní zákonnosti, treba mu v tom zabrániť. Ak tu niekto taký je, treba dosiahnuť, aby už nebol. Aspoň tak vyzerá stratégia súčasnej vlády, ktorá pripravila a napĺňa viacero krokov, smerujúcich k obmedzeniu činnosti aktívnych občanov a mimovládnych organizácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)
Obrázok blogu

Aké aktivity udávajú tento trend?


1. Likvidáciaúčastníctva a ďalších možností občianskej kontroly


Po schválení Národnou radou čaká na podpisprezidenta tzv. diaľničný zákon – zákon č. 129 / 1996 Z. z. o niektorýchopatreniach na urýchlenie prípravy výstavby diaľnic a ciest pre motorovévozidlá. Podľa právnej analýzy združenia Občana demokracia je jednoznačne v rozpore s našimi medzinárodnými záväzkami,konkrétne s Aarhuským dohovorom (Dohovorom o prístupe k informáciám,účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiachživotného prostredia). Je tiež v rozpore so Smernicou Európskeho parlamentu aRady 85/337/EHSo posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Prečo? Pretože tým, že rušíúčastníctvo mimovládnych organizácií a nahrádza ho pozíciou zúčastnenej osoby, znemožňujezainteresovanej verejnosti podávať pripomienky, ktoré budú zohľadnenénapr. pri rozhodovaní o výstavbe priemyselných prevádzok, veľkých stavieb,diaľnic, banskej ťažby, alebo v konaniach, ktoré majú vplyv na prírodu a kvalitu životného prostredia.
K rovnakému výsledku smeruje aj novela Zákona č. 543/2002 Z.z. o ochraneprírody a krajiny, ktorú 23. apríla predložili poslanci Z.Kramplová, M. Košútová, J. Slabý a M. Záhumenský a výrazne ju podporil vosvojom vystúpení na TA3 ministerJureňa. Ak pre občianske združenia zanikne v oboch zákonoch možnosť byťúčastníkom (v Zákone o ochrane prírody napríklad v konaniach o výrube stromovna území miest a obbcí, o udeľovaní povolenia na usmrcovanie chránenýchživočíchov, o ťažbe v chránených lesoch, o povolení poľovačiek v rezerváciách) a zostane im len pozícia zúčastnenej osoby,znamená to, že konkrétny úrad nebude mať najmenšiu povinnosť zareagovať vrozhodnutí na ich pripomienky a námietky a aj keď úrad pochybí či nerozhodnesprávne, nebudú mať právo podať odvolanie a obrátiť sa na súd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


2.Útoky na zákon o informáciách a obmedzovanie informovanosti občanov

Vo februári 2007 predložila na rokovanie parlamentu poslankyňaza stranu Smer, Edita Angyalová pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by sainformácia nesprístupnila, ak by bola podaná žiadosť zjavne nezmyselná.Prijatie takéhoto návrhu by znamenalo jednoznačné oslabenie zákona slobodnomprístupe k informáciám. A hoci svoj návrh nakoniec stiahla, aj v tomto pokuseišlo o obídenie legislatívneho procesu, ktorého súčasťou je pripomienkovékonanie a prerokovanie na legislatívnej rade vlády či vo výboroch parlamentu.

Ďalšie zdroje dôležitých informáciíobmedzili poslanci, keď nepriamou novelou na poslednú chviľu presadili to, žerokovania vlády sú neverejné . Okrem okliešťovania infozákona však dochádza ajk jeho jednoznačnému porušovaniu. Zákon porušilo napríklad MŽP, keď dva mesiacenesprístupnilo požadované informácie o o prípravenavrhovaného zákona o obaloch a taktento zákon zohľadňuje iba predstavy znečisťovateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Zvýšenie kontroly nad občanmi aj bez rozhodnutia súdu


Ministerstvo obrany navrhuje v zákone o tajných službách pre SIS väčšie kompetencieprostredníctvom zákona o elektronických komunikáciách, ktorý je v prípravnomkonaní. Ak prejde, tajné služby a polícia už nebudú potrebovať súhlas súdu nato, aby mohli získať informáciu o tom, kde sa nachádzate, výpisy z telefónnychhovorov alebo informácie o vašej pošte. V podstate by to bola len a len políciaalebo tajná služba, ktorá by sa rozhodovala, aké údaje o vás bude zbierať a čos nimi urobí.

4. Zrušenie možnosti 2% asignácie preorganizácie, venujúce sa ochrane životného prostredia a ľudským právam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V praxi to znamená výraznéobmedzenie nezávislých finančnýchzdrojov často pre tie mimovládky, ktoré svojou prácou dokázali verejnosťpresvedčiť a ktoré získané peniaze venovali spätne ochrane prírody. Ani to všaknestačí, pretože predstavitelia vlády spochybňujú legitímne zbierky, určenénapr. na kúpu súkromnejrezervácie.

5. Zrušenie dohody o spolupráci medzi Ministerstvomživotného prostredia a ochranármi.

Kjej zrušeniu prišlo po takmer 10 rokoch spolupráce (dohoda bola podpísaná v r.1998). Bola to práve táto dohoda, ktorá napríklad umožnila zúčastniť sazástupcovi Ekofóra konkurzov na pozície v štátnej ochrane prírody a podaťinformácie o tom, ako tieto konkurzy prebiehali. Ministerstvo okrem tohosystematicky pracuje na zbavení sa tých ľudí, ktorí mohli byť prostredníkmimedzi štátnou a dobrovoľnou ochranou prírody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Nálepkovanie a očierňovanie aktívnych občanov


Ochranárom ide o peniaze a získaniepozornosti; sú to ľudia, ktorí nenesú zodpovednosť, nemusia nič tvoriť, ibakritizovať. Touto kampaňou sa ochranári chcú zviditeľniť. Je jasné, že žijú zozahraničných grantov a podpory rôznych ochranárskych fondov. Pre ne jezaujímavý ten, kto má výsledky. A výsledky má ten, kto sa postará o najväčšírozruch.“ hovorí štátny tajomník MŽP Jaduš , pokračujúc presne v tej línii,kde skončil pred pár rokmi Mečiar. Minister pôdohospodárstva Jureňa zase označuje angažovaných ľudí za platených komparzistov apremiér začína pomaly ale isto nálepkovať nepohodlné médiá.

Aj keď to v prvom rade svedčí o zásadnom nepochopení fungovania demokracie,demokratických médií či zahraničných súkromných, ale aj vládnych zdrojov,ilustruje to hlavne, ako dochádza k prerámcovania legitímnych vystúpeníobčanov, chániacich zákon na marginalizovanú a verejnosťou odmietanú skupinu. Vkontexte predošlých viet je síce trpké, ale namieste spomenúť narastajúci početfyzických útokov na aktivistov - Jura Lukáča, KatkuŠimončičovú a Martina Rohaľa- Ilkiva , ktoré môžu byť práve dôsledkomkonfrontačnej klímy.

O čo všetko ide?

"Medzinárodnéspoločenstvo uznáva, že ochrana životného prostredia je potrebná pre ochranu základných ľudských práv. Pretomusia mať občania i mimovládne organizácie právo zúčastniť sa rozhodovania amusia mať možnosť podávať žaloby," tvrdí český právnik VitězslavDohnal z Ekologickéhoprávneho servisu .

Totonie je úsmevná príhoda o malom chlapcovi, ktorý si myslí, že keď schová hlavupod perinou, problém prestane existovať. To je konkrétna stratégia ľudí smocou, ktorý majú pocit, že ak má niekto odlišný názor, najlepší spôsob, ako sas ním vysporiadať nevedie cez diskusiu či otvorenú súťaž myšlienok, ale cezjeho mocenské popretie.

Jeťažké jednoducho vyjadriť, o čo v tejto hre ide, ale v tom najzákladnejšomslova zmysle asi o tieto práva:

  • právo na zdravie

  • právo na životné prostredie, ktoré bude stáť za to

  • právo na prírodu pre mňa a pre moje deti

  • právo na svoje súkromie

  • právo na to, rozhodnúť sa o čom chcem vedieť, v čom sa budemanagažovať a komu budem pomáhať...

Zora Pauliniová

Zora Pauliniová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pozerám sa na svet a nechávam sa inšpirovať. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaSamosprávaVerejné priestoryTrendy v riadení a rozvojiPamiatky a interpretáciaObčianska participáciaFotkyReflexiePekné chvíleMobilitaArchitektúra

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu